STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
"Kukuczka". Film o najlepszym z najlepszych 2012-01-28
„Kukuczka”, reż. J. Porębski, Polska 2011, 47 min

Jerzy Kukuczka to jeden z najwybitniejszych himalaistów świata, drugi zdobywca Korony Himalajów. Nie żyjący od 22 lat legendarny wspinacz. Czym się wyróżniał? Co wniósł do światowego himalaizmu? Jak go widzą i wspominają inni legendarni himalaiści oraz najbliższa rodzina. Jakie były i są obecnie cele i motywacje w górach wysokich. Czy w obecnej dobie może być wzorem dla innych? Góry, przygoda czy komercja?

Film poprzez postać Jerzego Kukuczki pokazuje pasję i miłość do gór ludzi, którzy poświęcili swoje życie wspinaniu. W filmie wypowiadają się o istocie alpinizmu ludzie bardzo znani: pierwszy zdobywca „korony Himalajów” Reinhold Messner, Kurt Diemberger - pierwszy człowek który postawił stopę na Daulagiri i Broad Peak, meksykanin Carlos Carlioso, który wspinał się z Kukuczką, autorka książek o górach Bernadette Mc Donald, żona Jurka – Cecylia Kukuczka, jego syn Wojciech Kukuczka, Krzysztof Wielicki i wreszcie … sam Jurek.

To, że Kukuczka był fenomenem Himalajów wiedzieliśmy wszyscy. Jednak oceny Messnera, Diembergera i inne, zawarte w filmie Porębskiego, mają wyjątkową wymowę i są bardzo cenne. Świetni międzynarodowi wspinacze i autorytety w dziedzinie gór, potwierdzają wyjątkowość Polaka. Składają mu jakby hołd. To podnosi ocenę i jakość filmu Jerzego Porębskiego, który jako jeden z pierwszych wpadł na pomysł, by o Kukuczce wypowiedzieli się nie tylko Polacy, ale i zagraniczni wspinacze - giganci światowego himalaizmu. Te wypowiedzi przeplatane są fragmentami archiwalnych wywiadów z Jerzym i filmów z Himalajów z wypraw w których brał udział.

Dla każdego miłośnika gór – pozycja obowiązkowa.Zobacz trailer.

Cały program festiwalu znajdziesz tutaj

Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga