STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Tysiąc Szklanek Herbaty - wspomnienia z Azji Środkowej 2012-01-26
"Gdy Uzbek poda ci rękę, drugą przykłada do piersi, patrzy ci prosto w oczy i mówi do ciebie: „Brat”. Pyta o zdrowie, uśmiecha się i wciąż patrzy ci w oczy. Zagaduje po uzbecku, tadżycku, farsi lub rosyjsku. Zależy, na kogo trafisz.
„Skąd? Dokąd? Ile to już w drodze? Jak długo jeszcze? Jakieś problemy? Mogę wam jakoś pomóc? Wodę macie? To może herbaty? Zdrowi? Powodzenia, brat! Szczęśliwej drogi, brat! Niech was Bóg prowadzi!”.

Policjanci, ubrani w mundury o trudnym do nazwania ciemnozielono‐turkusowym kolorze wypełniają sobą chodniki, skrzyżowania, parki i stacje metra. Dodatkowo rządzą ambasadami. To od nich zależy, kiedy (i czy w ogóle) wejdziesz do ambasady. Niby wpisali cię na listę, gdy przyszedłeś, ale to wcale nie znaczy, że w takiej właśnie kolejności, jaka wynika z listy, wejdziemy. Są tacy, którzy tej listy pilnują, są i tacy, dla których 30 dolarów łapówki jest ważniejsze niż prawo i porządek. Ale w którym innym kraju policjant na twój widok wyciąga do ciebie rękę, serdecznie się wita, pyta o zdrowie, o to, jak się masz i czy wszystko w porządku?

W którym innym kraju policjant uśmiecha się na twój widok?
W którym innym kraju odważyłbym się poprosić policjanta, żeby nas wpuścił do ambasady poza kolejką, bo „Ania ma dzisiaj urodziny i, brat, może by tak... w prezencie?”.
W którym innym kraju ten sam policjant zaprosiłby nas na wódkę, „bo to przecież wasz miodowyj miesiac!”. A potem uśmiechnie się szeroko od ucha do ucha i po rumieńcu tylko można się domyślić, co sobie właśnie wyobraża."

Taka jest właśnie Azja Środkowa.

Podczas Bonawentury zapraszamy na jeszcze dwa wydarzenia. Będą to:
Wystawa fotografii Ani i Roberta Maciągów "Twarze Jedwabnego Szlaku" i karpacka premiera (tydzień po światowej prapremierze podczas Trzech Zywiołów) najnowszej książki Roberta Robba Maciąga "Tysiąc szklanek herbaty. Spotkania na Jedwabnym Szlaku"Ona urodzona w 1981 roku w Lwówku Śląskim. Ukończyła kierunek Turystyka i Rekreacja na PWSZ w Lesznie.Zwiedza świat na rowerze i fotografuje. Zafascynowana Azją i ludzką gościnnością.
On urodzony w 1974 roku, we Wrocławiu. Z wykształcenia - nauczyciel specjalny. Z pasji - podróżuje i fotografuje. Od kiedy się poznali przejechali rowerami ponad 22 tys. kilometrów po 19 krajach. Odwiedzili m.in. Chiny, Azję Centralną, Iran, Pakistan, Indie i Azję Południowo Wschodnią.
Robert jest autorem dwóch książek podróżniczych wydanych z serii Biblioteka Poznaj Świat i kolejnej która ukaże się w marcu 2012 roku, oraz laureatem Travelera za podróż rowerową po Chinach. Wraz z Anią napisali kilkanaście artykułów dla różnych magazynów. Między innymi dla Rowertour, Poznaj Świat i National Geographic Traveler.
W podróżach najbardziej pociągają ich spotkania z ludźmi i wielkie przestrzenie. Nigdy nie odmawiają zaproszeniom na lokalny ślub lub inne rodzinne święto. Uwielbiają fotografować twarze i pokonywać kolejne przełęcze.

Oboje, na co dzień zajmują się m.in. fotoreportażem ślubnym. Więcej na www.ku-sloncu.org

Cały program festiwalu znajdziesz tutaj
Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga