STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Podróże według Stasiuka 2012-01-26
Andrzej Stasiuk to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy. Osiadł w Beskidzie Niskim, w Wołowcu niedaleko Gorlic. Od kliku lat ważnym nurtem w jego twórczości jest „fikcyjny reportaż”, jak sam go nazywa, powstający na kanwie licznych podróży na południe lub (rzadziej) na wschód. Klasycznym przykładem są; „Jadąc do Badadag”, „Fado” czy „Dziennik pisany później”, które nie tylko przyniosły autorowi zasłużony rozgłos i liczne nagrody, ale też zyskały "kultowy" status wśród miłośników gatunku. Książki te, oraz powieść „Taksim” traktująca o wschodnioeuropejskim zadupiu i secondhandzie, zupełnie nieoczekiwanie dla autora wytworzyły swoisty, acz niszowy snobizm na podróże na Bałkany i do miejsc opisywanych w jego książkach.

Na spotkaniu z Andrzejem Stasiukiem odwiedzimy miejsca, które na ogół są uważane za gorsze, zapóźnione, czy w swoim zacofaniu wręcz wstydliwe. Zwykle pomijane w przewodnikach lub określane w nich jako nudne i pozbawione atrakcji turystycznych. Zobaczymy trochę niepublikowanych nigdzie, slajdów z prywatnej kolekcji, posłuchamy opowieści nie tylko z Bałkanów, zaznaczony bowiem zostanie też kierunek „dalekowschodni” (podróż do Mongolii z 2010 roku). Będzie też czas na pytania i odpowiedzi, jak na klasycznym spotkaniu autorskim.


Andrzej Stasiuk, fot. Piotr Trybalski

Monika Sznajderman żona Andrzeja Stasiuka, tak charakteryzuje ich wspólne podróże.

„Nasze podróże są niepozorne – to słowo doskonale opisuje ich charakter. Jak napisał w swojej najnowszej książce ukraiński pisarz Taras Prochaśko: „Satysfakcję z jednodniowego pobytu w niepozornym miasteczku bardzo trudno przekazać”. Mołdawski Cahul, słowacki Svidnik, galicyjski Borysław, podolskie Kopyczyńce, mongolski stepowy Ulaangom, zadniestrzański Tiraspol – podpatrujemy, jak na ulicach tych miast, w ich knajpach, na targowiskach toczy się codzienne życie.

Nasze podróże nie mają charakteru klasycznych wakacyjnych wyjazdów . …To raczej wędrówki po opłotkach świata, do miejsc, które, parafrazując wybitnego etnologa Jana Stanisława Bystronia, „nam odradzano”. Możecie to nazwać wędrówkami w poszukiwaniu nie wiadomo czego. To jest nasz klucz, nasz pomysł na podróże w czasach turystyki wyczerpanej”.

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem odbędzie się w piątek 23 marca, o godz 19.45, w Kinie Sokół w Starym Sączu, w ramach Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura.org

Cały program festiwalu znajdziesz tutaj
Skomentuj ten artykuł





tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga