STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Hindukusz i afgańskie zabawy z bronią 2012-01-23
Czyli jeszcze jeden nietypowy kierunek … AFGANISTAN !

Pokaz zdjęć i filmów z wyprawy do Afganistanu w sierpniu i wrześniu 2010. Jakub Rybicki i Krzysztof Mularski spędzili 2 miesiące w najdalszych zakątkach tego niespokojnego kraju. Celem wyprawy było zdobycie najwyższej góry Afganistanu - Noszaka (7492m.) w 50 rocznicę pierwszego polskiego wejścia. Była to zarazem pierwsza od 34 lat polska wyprawa w tą część Hindukuszu. Następnie podróżnicy przemierzali kraj pieszo, autostopem, konno i na ośle, docierając do żyjących w górach Kirgizów, którzy nie zeszli z koni. Obserwowali demokrację w praktyce - wybory do afgańskiego parlamentu – Wolesi Jirga. Kilka dni głodowali. Są pościgi, dramatyczne zwroty akcji, złodziejaszki, egzotyczne choroby i dużo spostrzeżeń na temat życia zwykłych Afgańczyków."Internet, gazety, książki – dochodzimy do uzasadnionego przekonania, że w Dolinie Wachanu, leżącej u stóp Wysokiego Hindukuszu, jest bezpiecznie. Talibów nie było, nie ma i, Inszallach, nie będzie. Decyzja może być tylko jedna – jedziemy!
Na miejscu okazuje się, że jest lepiej, niż sądziliśmy. Bieda z nędzą, lamblie i inne syfy czyhają wprawdzie na każdym kroku, ale z Talibami faktycznie nie ma żadnego problemu. Ludność miejscowa to Ismailici, coś w rodzaju naszych dawnych, nieuznających przemocy w rozwiązywaniu konfliktów Arian. Są odrębni narodowościowo – to Wachowie, zajmujący się prymitywnym rolnictwem (trójpolówka), a nie wojowniczy Pasztuni. Wreszcie, nie walczyli z Rosjanami, a nawet całkiem dobrze ich wspominają. Co najważniejsze, jest za wysoko, by hodować mak i za biednie, by nim handlować. Słowem – Osama z kumplami istotnie nie miał tu nic do roboty..."Wyprawa o mały włos nie była pokazywana już na ubiegłorocznej Bonawenturze, ale ostatecznie umówiliśmy się że Jakub przyjedzie do nas w marcu 2012 r. I teraz nareszcie, z prawdziwą przyjemnością „konsumujemy” tą umowę.

Jakub Rybicki. Fotograf, podróżnik, reporter, sowizdrzał. Kolekcjoner dziwnych czapek. Pasjonat Azji Centralnej i Syberii. Białostocczanin, obecnie mieszka w Poznaniu. Absolwent socjologii i wschodoznawstwa.

Stronę o podróżach Jakuba znajdziesz >>>tutaj

Cały program Festiwalu Bonawentura.org możesz podglądnąć >>>tutaj
(jeszcze świeży i przez to nie do końca oficjalny :)

Cały program festiwalu znajdziesz tutaj
Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga