STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Na ścieżkach Bożej Armii Oporu - Uganda i Sudan Południowy 2012-01-16
Szymon Kowalczyk miał okazję przyglądać się niemowlęctwu najmłodszego, 193 kraju świata – Sudanu Południowego, powstałego na już ukształtowanej mapie geopolitycznej Afryki. Przybliży nam region niezwykle rzadko odwiedzany przez turystów. W Sudanie Południowym, kraju o powierzchni ponad 640 tys. km2 jest mniej niż 100 km asfaltowych dróg. Co dziesiąte dziecko umiera przed ukończeniem roku życia, a prawie połowa społeczeństwa nie ma dostępu do wody pitnej.

Mali obywatele najmłodszego kraju świata. Źródło: www.szymonkowalczyk.com

W drodze do Katire

"Imatongi" - góry z pogranicza Ugandy i Sudanu Południowego, przez lata były niedostępne, najpierw przez wojnę Południa z Arabami z Północy, następnie zaś za sprawą cieszącej się najgorszą sławą Armii Oporu Pana, która w lasach na ich zboczach utrzymywała swoje bazy. Szymon, dotarł na najwyższy szczyt Sudanu Południowego - Mount Kinyeti (3187 m), prawdopodobnie jako pierwszy Polak. Jego podróż na ten szczyt, cały czas przeplatała się z najnowszą, dramatyczną historią tego regionu. Gdzie się tylko zatrzymywał, raczono go opowieściami o Bożej Armii Oporu. W Ugandzie spotkał się z Justinem, byłym dzieckiem-żołnierzem i komendantem w armii Kony`ego, wędrował z ludźmi, którzy z bronią w ręku walczyli z rebeliantami. Dotarł do wioski Katire, szczególnie dotkniętej wojenną zawieruchą. I o tym wszystkim chciałby opowiedzieć.

Szymon Kowalczyk - podróżnik, z zamiłowaniem do reportażu. Pisał o Ugandzie, Rwandzie i Sudanie Południowym. W orbicie jego zainteresowań są tematy raczej niszowe, dotykające problemów społecznych, głównie w krajach afrykańskich. Podróżuje samotnie. Więcej na www.szymonkowalczyk.com

Juba

W drodze na Mount Kinyeti

Cały program festiwalu znajdziesz tutaj
Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga