STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Jeden nie ma płuca, drugi nie widzi. Weszli na Aconcaguę. 2012-01-13
Wyobraź sobie, że jesteś niewidomy. Na przykład załóż czarną, szczelną opaskę na oczy i spróbuj funkcjonować przez choćby godzinę w swoim mieszkaniu, które przecież dobrze znasz.
Jest tak jak myślałeś?

A teraz pomyśl, że by zrealizować swoje marzenia, z tą opaską cały czas na oczach, wyruszasz …w argentyńskie Andy. Musisz wszystko zorganizować, wylecieć do Buenos Aires, dostać się do bazy pod Aconcagua i po wielodniowej mordędze jeszcze wdrapać się na niemal siedmiotysięczny szczyt! Najwyższy na zachodniej półkuli! Żeby było „łatwiej” Twoim towarzyszem będzie twój przyjaciel zwany „Zadydszką”. U niego z kolei, gdy miał 16 lat wykryto guza w gardle, potem był przerzut, skończyło się usunięciem płuca.

W drodze na szczyt

W styczniu 2011 r. polski zespół Richter Expedition zdobył najwyższy szczyt obu Ameryk, leżący w Andach - Aconcagua (6962 m n.p.m). Wyprawa miała dramatyczny przebieg i odbiła się szerokim echem w mediach. Jej uczestnikami byli: Piotr Pogon - od ponad 20 lat zmagający się z nowotworem, pierwszy człowiek na świecie który po resekcji płuca bez aparatu tlenowego zdobywa najwyższe szczyty (m.in. Kilimanjaro, Elbrus, Mt. Kenya ); Łukasz Żelechowski – niewidomy, dla którego był to trzeci szczyt tzw. Korony Ziemi. Wyprawa stała się świadectwem wzajemnego poświęcenia. Bez pomocy pozostałych członków zespołu tj. Arkadiusza Mytki (eksploratora Patagonii, oraz Bogdana Bednarza (z żywieckiej Grupy GOPR) - nie miałaby tak szczęśliwego finału.

Ekipa "Aconcagua 2011 Richter Expedition" w komplecie

W księgarniach jest do nabycia książka „O Dwóch Takich… Teraz Andy”, opisująca wspomniany wyczyn, którą Łukasz napisał wspólnie z Katarzyną Pinkosz.


Tej okładki szukajcie w księgarniach

Piotr i Łukasz, osobiście o opowiedzą nam o swojej wyprawie w Andy na Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura.org. w starosądeckim Sokole, w sobotę 24 marca 2012. Swój pokaz zatytułowali: „Aconcagua Richter Expedition 2011 - czyli jak Jurand z Zadyszką Kamiennego Strażnika pokonali”.

Aconcagua (6962 m n.p.m.) - Kamienny Strażnik

Cały program festiwalu znajdziesz tutaj
Skomentuj ten artykułRzeczywiście trudno sobie to wyobrazić. Alpengold 2012-01-13 21:01:50
Podziwiam,ale tzreba też zwrócić uwagę na wyczyn Piotra. Kazdy kto wspina się w wysokich górach wie, że najbardziej brakuje właśnie oddechu.
Odp: tymek 2012-01-13 21:01:42
Dokładnie, przydało by się dwa razy wiecej płuc, a nie ... połowa.
Odp: P0URrn0I 2014-11-22 09:11:27
Sick and tired of getting low nerbums of useless traffic for your website? Well i wish to share with you a fresh underground tactic that makes me personally $900 per day on 100% AUTOPILOT. I really could be here all day and going into detail but why dont you just check their website out? There is really a excellent video that explains everything. So if your serious about making hassle-free money this is the site for you.
Odp: A5aGccvvmi5 2014-11-23 01:11:06
Hola, Yanina, el ganador es Leonardo Alcale1! Gracias por pitiacrpar y estate atenta que pronto seguiremos regalando y ofreciendo promociones para los amigos del hostel! Buen comienzo de af1o 2012 y te esperamos por Mendoza!!


tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga