STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Moduł C (4 x C) czyli coś cokolwiek ciekawego 2022-04-21
Żaneta i Jacek Govenlock "Ukraina jaka pamiętamy"

O pokazie (od autorów)
„Trudno jest dzisiaj opowiadać o Ukrainie sprzed rosyjskiej agresji, ale bardzo chcemy pokazać Ukrainę taką jaką ją zapamiętaliśmy. Kilkukrotnie byliśmy w tym kraju jako turyści, ostatnio na jesieni zeszłego roku. Inspiracją do pierwszego wyjazdu były rodzinne opowieści o życiu i ucieczce z Wołynia w lipcu 1943 roku. Kolejnym impulsem był film dokumentalny „Dybuk”, opowiadający o corocznej pielgrzymce 30 tysięcy ortodoksyjnych chasydów z całego świata do małego ukraińskiego miasta Humań, z okazji żydowskiego Nowego Roku. Zapragnęliśmy to zobaczyć i sfotografować. Nasz program cały czas się rozrastał, uwzględniając niesamowitą ilość zabytków o polskich korzeniach i historii. Dodaliśmy bardzo ciekawy trekking po karpackim paśmie Czarnohory oraz odwiedziny Huculszczyzny, gdzie niespodziewanie zostaliśmy zaproszeni na autentyczne huculskie wesele. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. Zdecydowaliśmy się również zobaczyć niektóre „pamiątki” po sowieckich czasach Ukrainy. Przede wszystkim Czarnobyl - miejsce tragicznego wybuchu w elektrowni atomowej oraz jedyną na świecie dostępną, bazę strategicznych międzykontynentalnych rakiet z głowicami atomowymi. Ostania wizyta to były ukraińskie Bieszczady ze słynna połoniną Borżawa. Każdy pobyt obfitował w spotkania ze wspaniałymi ludźmi. A to co bardzo nas zaskoczyło, to to że hasło „jesteśmy z Polski” otwierało naprawdę wiele drzwi i serc”Barbara Radwańska "Jak kręcić filmy i być szczęśliwym na Kubie?”

Kuba to kraj kontrastów. Ta największa wyspa Karaibów jest jak żywy skansen. Turyści przyjeżdżają, by zobaczyć niemal zastygłe w czasie majestatyczne kabriolety, melancholijnych Kubańczyków palących w zadumie cygara na progach swoich domów, czy uśmiechnięte Mulatki w bajecznie kolorowych sukienkach. Z jednej strony bieda i reglamentowana żywność, z drugiej niesłychana żywotność i radość jej żywiołowych mieszkańców. Socjalizm na Karaibach to mieszanka iście wybuchowa. Taka właśnie jest prawdziwa Kuba. Pełna kontrastów i tańca. Biedna, ale zarazem magiczna. Dajmy się nią oczarować.
Dlaczego Kuba i inne kraje Ameryki Łacińskiej - mimo biedy od lat królują w rankingach najbardziej szczęśliwych krajów świata? Czy to wpływ słońca, rumu i salsy, czy też specyficznego podejścia do życia, gdzie liczy się tylko tu i teraz, bo nikt nie jest pewien jutra, czyli „mañana”. Skąd wzięły się na Kubie polskie małe Fiaty? O tym i o wielu innych ciekawostkach opowie nam podróżniczka - Barbara Radwańska. A na koniec - prezentacja filmu Basi o szczęśliwym - mimo straszliwej choroby - muzyku z Kuby.Barbara Radwańska podróżniczka, filmowiec, specjalistka od Ameryki Łacińskiej. Skończyła filmoznawstwo na U. Jagiellońskim i kurs reżyserii dokumentu w Międzynarodowej Szkole Filmu i Telewizji na Kubie, gdzie powstał jej pierwszy dokument o kubańskim muzyku pt. „Marzenie Rodolfo”
https://www.facebook.com/RodolfosDream?fref=ts
https://colorcubano.pl/marzenie-rodolfo-czyli-najbardziej-wzruszajaca-kubanska-historia-zostala-sfilmowana-przez-polke/
Wybrana do grona ekspertów National Geographic Polska autorskich wypraw NO LIMITS.
http://www.national-geographic.pl/wyprawy/argentynscy-gaucho
http://www.national-geographic.pl/no-limits/wyprawy/camino-de-santiago
Publikowała m.in. na łamach „National Geographic Traveler” i „Newsweeka”. Występowała dla TVP, TVP Kultura, Instytutu Cervantesa, RMF Classic, TVN 24 i podczas licznych autorskich prezentacji podróżniczych. Współpracowała z Martyną Wojciechowską przy serii „Kobieta na krańcu świata”- odcinki z Ameryce Łacińskiej.
Zaprzyjaźniona od lat z szamanami z Kuby, Gwatemali, czy Ekwadoru - w Polsce co roku uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez Starszyznę Majów. Przebywając na Kubie, przeszła wtajemniczenia santerii – tajemniczej afrokubańskiej religii przywiezionej na wyspę przez niewolników.
Przeszła też pieszo 500 kilometrów słynnym średniowiecznym szlakiem Camino de Santiago. Od 2020 współpracuje z Fundacją One World One Heart integrującą kobiety imigrantki w Krakowie.

Katarzyna Mazurkiewicz „Kaszmir - w poszukiwaniu himalajskiego raju

Urzekające krajobrazy, życie codzienne i trudną historię indyjskiego Kaszmiru przedstawią podróżnicy którzy od lat eksplorują indyjskie Himalaje. Opowieść o Kaszmirze rozpoczną od Śrinagaru - stolicy Kaszmiru, której sercem jest jezioro Dal z mieszkalnymi łodziami, pływającymi ogrodami i targiem warzywnym na wodzie. Odwiedzą warsztatów kaszmirskich rzemieślników, manufaktury gdzie wyrabia się kije do krykieta oraz plantację szafranu. Powędrują w góry z pasterzami owiec i kóz przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybiorą się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się boga Śiwę w postaci lodowego stalagmitu. Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju. Ale życie tutaj nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 roku, trzy wojny indyjsko-pakistańskie o Kaszmir, granica, którą jest linia demarkacyjna oraz ruchy separatystyczne sprawiają, że sytuacja polityczna tutaj jest bardzo niestabilna.Katarzyna Mazurkiewicz. Przewodniczka wypraw poznawczych i trekkingowych, lubi opowiadać o miejscach i ludziach podczas wypraw i pokazów slajdów. Wspólnie z mężem Andrzejem prowadzi firmę Terra Incognita, pilotuje wyprawy do Indii i w Himalaje, prezentuje pokazy slajdów oraz organizuje festiwal TERRA. Lubi wracać w te same miejsca a zwłaszcza w indyjskie Himalaje, które zafascynowały ją swoją różnorodnością. Jest współautorką przewodnika trekkingowego „Himalaje indyjskie”; oraz albumu „Himalaje - szlakiem karawan i pielgrzymów”;. Więcej informacji: www.terra.waw.pl

Marcin Meller "Gaumardżos. Opowieści z Gruzji"

To jest Gruzja! Pełna smaków, zapachów, wyjątkowej muzyki, iście bajkowych krajobrazów, niezwykłych i życzliwych ludzi, niezliczonych anegdot towarzyskich. Tych, którzy jeszcze w Gruzji nie byli, i tych, którzy odwiedzili ją choć raz – w podróż po tym niezwykłym kraju zabierze nas Marcin Meller, który wraz z zoną Anną Dziewit-Meller napisał przed laty bestsellerową, kilkukrotnie wznawianą książkę „Gaumardżos. Opowieści z Gruzji". Opowie jak podróżowali od gór po morskie wybrzeża, biesiadowali podczas tradycyjnych uczt, rozmawiali o radościach i kłopotach... Opowie o tym skąd w Gruzinach głęboko zakorzeniona duma? Jak radzą sobie kobiety w świecie macho? Na czym polega tamtejszy nienachalny stosunek do punktualności? Gaumardżos jest o „radości życia i sztuce świętowania”, ale mnóstwo w niej gruzińskiej współczesności i historii, naznaczonej m.in. okrutną wojną na Kaukazie.
„Ta książka powstała oczywiście z miłości do Gruzji. Ale mamy nadzieję, że nie jest nią zaślepiona. Dowodem może być fakt, że nasi gruzińscy i gruzinofilscy przyjaciele zżymali się niekiedy, czytając jej fragmenty. Z drugiej jednak strony nie udajemy obiektywnych obserwatorów: przyznajemy uczciwie – jesteśmy Gruzją zaczadzeni. Mamy nadzieję, że wśród tych, którzy w Gruzji byli, nasza książka wzbudzi uśmiech, może i wzruszenie, a czasem nawet protest. Tych, którzy myślą o podróży, zachęci do decyzji. A tym, którzy lubią po prostu poczytać zajmujące prawdziwe historie, zapewni kilka ożywczych wieczorów”.Marcin Meller, ur. 1968. Przez 12 lat reporter Polityki, korespondent wojenny, w tym z Kaukazu, byłej Jugosławii i Afryki, w której spędził dwa lata. Przez 9 lat redaktor naczelny Playboya. Obecnie felietonista Newsweeka, prowadzący Drugie Śniadanie Mistrzów w tvn24. Autor kilku bestsellerowych książek: "Między wariatami. Opowieści terenowo przygodowe", „Nietoperz i suszone cytryny”, „Sprzedawca arbuzów” i "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji" (razem z żoną Anną Dziewit). Ta ostatnia (a chronologicznie pierwsza) będzie głównym motywem sobotniego spotkania.

Karnety i bilety na poszczególne bloki programowe można kupić TUTAJ

Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga