STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Warto było czekać. Giganci: Szczygieł, Starnawski, Tomalik na Bonawenturze! 2019-02-13
Piatkowy blok pokazów można by spokojnie zatytuować "Giganci", albo coś w tym stylu. Każdy z naszych piątkowych prelegentów - gosci specjalnych jest zupełnie inny, ale mają wspólną cechę, są wyjątkowymi specami w swojej dziedzine. I świetnie (z pasją) potrafią o tym opowiadać. Jesteśmy dumni, że skompletowaliśmy taki własnie skład.

Piątek (22 III) blok A (godz. 18.00 -22.30)


Marek Tomalik (gość specjalny) "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia"

Marek Tomalik. Podróżnik, publicysta, pisarz, dziennikarz radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku.
Więcej o autorze tutajMarek Tomalik od ponad ćwierć wieku powraca na walkabout, aborygeński odpowiednik naszej pielgrzymki – po swoich ścieżkach na „swojej” ziemi. Jego opowieści przenika głęboki duch zrozumienia i szacunku dla odmienności.

Stanąć na największym klifie świata… Poczuć za plecami ciepło bezkresnego kontynentu, a przed sobą chłód oceanu. Zasypiać pod kobaltowym niebem pełnym gwiazd. Przedzierać się wśród wysokich traw i niekończących się wydm. Spotykać przyjaciół, którzy wskażą drogę. Słuchać aborygeńskich mitów i opowieści poszukiwaczy złota. Nie wiedzieć, co zdarzy się jutro. Wyrusz w podróż, po której nic już nie będzie takie samo.Opowieść Marka Tomalika to swoisty leksykon Australii, którego hasła powstały na podstawie własnych podróżniczych doświadczeń uzupełnionych bogatą literaturą przedmiotu. Są tu zatem bezkresne pustynne przestrzenie, pożar w buszu i ośnieżone stoki idealne dla narciarzy, góra Kościuszki i Strzeleckiego, metropolitalne miasta i aborygeńskie gminy, trochę polityki i sporo kultury, trzydziestostopniowe upały w dzień i przymrozki w nocy. Tworzą one obraz kraju-kontynentu, na poznanie którego najlepszym sposobem jest wspomniane przez Autora "Go with the flow", zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez wiatr, przez naturę.

Krzysztof Starnawski (gość specjalny) "Eksploracje jaskiń na najgłębszych poziomach"Krzysztof Starnawski – ratownik TOPR, nurek ekstremalny, podróżnik i odkrywca, organizator wypraw i rajdów przygodowych, wynalzaca - konstruktor sprzętu do głębokiego nurkowania. Laureat Kolosa za 1999 w kategorii „Wyczyn Roku” oraz Kolosa 2016 w kategorii „Eksploracja jaskiń” za odkrycie najgłębszej podwodnej jaskini świata – Hranickiej Propasti (404 m). Za to dokonanie został także uhonorowany nagrodą „Travelera” 2016 oraz znalazł się w ścisłej czołówce w plebiscycie „National Geographic Adventurer of the Year”. Aktualny rekordzista świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym. W 2018 roku We włoskim jeziorze Garda zszedł na głębokość 303 metrów. Przez cześć życia związany z Muszyną, obecnie większość czasu poświęca na eksplorowanie, wydzierając wnętrzu Ziemi jej ostatnie, najgłębsze tajemnice.Prezentacja podsumowująca dorobek Krzysztofa Starnawskiego poświęcona będzie jego najtrudniejszym eksploracjom przeprowadzonym we Włoszech, w Albanii, Czechach, Meksyku i Francji, gdzie kontynuuje kilka zaawansowanych projektów, które doprowadziły m.in. do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii w tych rejonach, w tym najgłębszej zalanej jaskini na świecie!! Z kolei w Meksyku od kilku lat pracuje nad połączeniem dwóch bardzo długich jaskiń: Sac Actun i Dos Ojos, w najdłuższą na świecie (łącznie korytarze miałyby 350 km). Nie zabraknie też filmów i zdjęć z eksploracji tych miejsc, pokazujących specyfikę, trudności tej dziedziny eksploracji oraz niewyobrażalne piękno świata podwodnych jaskiń.

Mariusz Szczygieł (gość specjalny) „Kultura czeska – moja laska nebeska”Mariusz Szczygieł (ur. 1966) – reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” . Jesienią ukaże się jego nowa książka reporterska pt. „Nie ma”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie i pomieszkuje ... Pradze."Doszedłem do wniosku, że Czechów wymyślono by poprawiali Polakom nastrój" zachęca Mariusz Szczygieł w książce "Laska nebeska", którą określa jako kulturę czeską w wersji pocieszycielskiej. To zbiór felietonów o literaturze czeskiej. Zapraszamy na spotkaniem z autorem, którego książki są dla wielu podstawowym źródłem informacji o Czechach. Dzięki przypadkowemu spotkaniu z Heleną Vondráčkovą zainteresował się kulturą czeską, nauczył języka i wydał książkę „Gottland” (2006) – została przełożona na kilkanaście języków, autor otrzymał za nią m.in. NIKE Czytelników oraz European Book Prize 2009 – nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku. O Polakach, Czechach, tym co dzieli, co łączy, a także o tym, co wciąż zaskakuje opowie Mariusz Szczygieł.Bilety na piątkowy blok A (i pozostałe bloki programowe) można kupić
TUTAJ

Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga