STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Niedziela - blok E, czyli sztos goni sztos 2018-03-14
Naprawdę ciężko zgadnąć co będzie "gwoździem programu" podczas tego bloku. Bo rzeczywiście sztos goni sztos. Gorąca dyskusja ekspertów o rzadko uświadamianych zagrożeniach współczesnej turystyki, dwie Panie mające na swoim koncie ośmiotysięczniki; Ola Dzik i Monika Witkowska, charyzmatyczna Karolina Cicha czy jedyny nasz rodak w elitarnym gronie astronautów i kosmonautów opowiadający o swoje drodze do największej przygody życia dostępnej dla nielicznych reprezentantów ludzkości.

Marysia Złonkiewicz "Post-turysta. Porozmawiajmy o świadomym i etycznym podróżowaniu"

Będziemy rozmawiać o post-turystyce, czyli o świadomym i etycznym podróżowaniu. Teoretycznie, post-turystę od zwykłego turysty odróżnia właśnie owa świadomość globalnych współzależności, przyczyn i konsekwencji turystycznych zachowań oraz samoświadomość podlegania procesom psychologicznym, komercyjnym i ideologicznym. Tylko, co to wszystko oznacza w praktyce? Między innymi to, że dla post-turysty mieszkańcy odwiedzanych miejsc powinni być partnerami, podmiotami spotkania – nie wakacyjną obsługą lub krajobrazem.To o czym będziemy rozmawiać, jest niewątpliwie wschodzącym nurtem myślenia łączącym w sobie najpoważniejsze i najnowsze trendy w światowej myśli o podróżowaniu, turystyce, wakacjach. Ale przecież Bonawentura jeśli nie wyprzedza pewne trendy, to zawsze stara się być w ich awangardzie :-) . Poza tym rzeczywiście wierzymy, że podróżowanie może i powinno być etyczne i uznajemy wiele ze stawianych przez post-turystykę tez za rzeczywiście ważne.
Jakie problemy warto poruszyć w dyskusji? Oto kilka z nich:
-czy targowanie się jest OK?
-jak fotografować z poszanowaniem godności,
-zgubne konsekwencje korzystania z najpopularniejszych przewodników,
-co mówią o nas pamiątki z wakacji,
-turystyka jako kreator stereotypów,
-wyreżyserowana rzeczywistość i oczekiwanie egzotyki jako pułapki współczesnej turystyki - neokolonializm turystyczny,
-napiwki. dawać czy nie?
- neokolonializm turystyczny,
-wycieczki po slumsach i dzielnicach nędzy < br/ >
Marysia Złonkiewicz to bałkanistka, kulturoznawczyni, teoretyk turystki i podróżniczka. Razem z Pawłem Cywińskim stworzyła nowatorski projekt post-turysta.pl Naukowo Marysia zajmuje się problematyką współczesnych relacji międzykulturowych, teorią stereotypizacji w turystyce, oraz przemianami islamu bośniackiego. Mieszkała i odwiedzała Azję Południowo-Wschodnią, Róg Afryki, Bliski Wschód i Bałkany.Monika Witkowska "Everest - fakty i mity"

Na temat zdobywania najwyższej góry świata krążą legendy. Co jest prawdą, a co nieuzasadnioną legendą opowie zdobywczyni tej góry, a zarazem Korony Ziemi - Monika Witkowska. Dowiemy się między innymi co oznacza termin "strefa śmierci" i dlaczego wspinacze korzystają z butli z tlenem? Co się jada w wysokogórskich obozach i jak wygląda codzienność wspinacza na dwumiesięcznej wyprawie? Czy w Himalajach można spotkać yeti? Co to jest pudża i czemu ma służyć? Na czym polega trudność w zdobywaniu ośmiotysięczników i co robić aby zminimalizować ryzyko choroby wysokościowej? Po prelekcji będzie możliwość zakupienia górskich i podróżniczych książek Moniki.Monika Witkowska to podróżniczka (odwiedziła około 180 krajów), miłośniczka gór i zapalona żeglarka (dwa razy opłynęła Przylądek Horn, pokonała Przejście Północno-Zachodnie). Na co dzień dziennikarka oraz pilotka wypraw i przewodniczka trekkingów wysokogórskich. Swoją przygodę z górami zaczynała od gór Polski i zaliczenia kursu w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich, potem przyszła pora na Alpy i wreszcie - wyższe góry (włącznie z Mount Everestem, który zdobyła w maju 2013 roku). W 2015 roku zakończyła zdobywanie Korony Ziemi w najtrudniejszej wersji, 9 szczytów. Więcej o autorce na stronie www.monikawitkowska.pl oraz na www.facebook.com/monikawitkowska. Jest autorką kilku przewodników oraz książek globtroterskich.Ola Dzik "Hindukusz, Kohe Tez 2016"

Podczas prezentacji - dowiemy się o zrealizowanej latem 2016 wyprawie w afgański Hindukusz. W ekspedycji, o której opowie Ola - oprócz autorki - wzięli udział Arkadiusz Baranowski, Robert Róg oraz Rosjanin Oleg Obrizan. Zespół udał się do doliny Urgunte Bala w celu eksploracji gniazda siedmiotysięczników, tak istotnych niegdyś dla polskiego i światowego wspinania, lecz od czasów sowieckiej agresji w 1979 całkowicie zapomnianych. Te szczyty to Kohe Urgunt (7039m), Kohe Tez (7015m) i Akher Chagh (7020m). Na wierzchołku Kohe Tez cała czwórka stanęła 9 sierpnia. Udało się też zrobić rekonesans w rejonie pobliskich szczytów, fotografując malownicze siedmio- i sześciotysięczniki po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, a przy okazji dokumentując duże zmiany w pokrywie śnieżno-lodowej związane z ociepleniem klimatu. Oprócz samej akcji górskiej ważna była także podróż przez fascynujący Korytarz Wachański, z jego niezwykle gościnną i pracowitą, żyjącą w trudnych warunkach przyrodniczych ludnością, odrębną kulturowo, etnicznie i religijnie od pozostałych ludów Afganistanu.Ola Dzik - alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie pracuje jako przewodniczka górska, współprowadząc firmę turystyczną BluEmu. Zajmuje się także prowadzeniem prezentacji, warsztatów i szkoleń, dotyczących tematyki podróżniczej, w szczególności związanej z górami. Na swym koncie ma m. in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia także skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi.

Karolina Cicha - solo, koncert "9 języków"

Podczas recitalu Karoliny Cichej będziemy mieli okazję usłyszeć aż 9 różnych języków: ukraiński, litewski, rosyjski, romski, białoruski, jidysz tatarski. To języki mniejszości narodowych zamieszkujących województwo Podlaskie – rodzinne strony artystki.

Karolina Cicha. Jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.Jej droga twórcza rozpoczęła się od koncertów solowych i teatru „Gardzienice”. W 2009 roku Cicha zaczęła swą przygodę z muzyką rockową: Wraz z utworem „Miłość bez jutra” znalazła się na płycie GAJCY! wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Od tego debiutu – podążając coraz bardziej w kierunku muzyki tradycyjnej i etnicznej – wydała kilka płyt, m.in. „Wieloma językami” (2013) poświęconą językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego; „Jidyszland” (2015) poświęconą twórczości poetów żydowskich tworzących w języku jidysz, „Poland-Pakistan” (2016) – fusion z pieśniarzem Quawwali Shafqatem Ali Khanem a ostatnio „Płyta tatarska” (2017), w której Cicha zagłębiła się w dziedzictwo muzyczne Tatarów polskich.

gość specjalny gen. Mirosław Hermaszewski "Marzenia i ciężar nieważkości"

Wyjątkowa okazja na spotkanie w oko w oko z JEDNYM polskim kosmonautą, który został wytypowany spośród elity polskich lotników jako najlepszy z najlepszych do tej wyjątkowej misji.

Tak to prawda. Ma w sobie Hermaszewski coś z żywych legend. Ileż godzin treningu, ile nauki, wysiłku, stresu - trudno sobie wyobrazić. W tym miejscu chłopięce marzenia bardzo mocno rozmijają się ze stanem faktycznym. Warto prześledzić całą karierę autora, podejście do życia, satysfakcję z wykonywanej pracy. Miło zobaczyć zdjęcia uśmiechniętego człowieka w polskim mundurze, który dzięki wyrzeczeniom i determinacji osiągnął to, co udaje się tylko nielicznym.

Dodatkowym atutem generała oprócz pasjonującej biografii jest jego mądrość życiowa oraz dystans jakiego nabrał do otaczającego świata i ... rzadkiej próby gawędziarski talent.
Tak więc przygotujcie się na pasjonujące opowieści o życiu jedynego polskiego pilota-kosmonauty.Jej przedsmakiem może być lektura autobiograficznej książki Mirosława Hermaszewskiego "Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty" napisanej barwnym językiem.

"Za parę minut przelecimy równik. (...) Widzę, jak horyzont jaśnieje. Kończy się zaledwie 33-minutowa noc kosmiczna. Lecimy w stronę Słońca. Krzywizna Ziemi jest wyraźnie zaznaczona pasem czerwieni i błękitu nad nią. Wskutek prędkości orbitalnej obraz zmienia się. Jak pod pędzlem artysty horyzont rozjaśnia się, barw przybywa, zwiększa się ich intensywność. Pierwszy kosmiczny poranek ofiarowuje mi jeszcze bogatszy zestaw barw i kształtów. Miejsce, gdzie spodziewam się zobaczyć Słońce, nasyca się amarantem i purpurą. Szeroko otwartymi oczyma widzę, jak wyłania się jakby lustrzane odbicie Słońca, jednak o kształcie połowy średnicy, po to, by za chwilę znów zniknąć za horyzontem. Faktycznie Słońce jest poza horyzontem, pojawiło się na moment dzięki refrakcji - załamaniu promieni w atmosferze. Wtem wychyla się gwałtownie spoza horyzontu jako ognista, gigantyczna kula w otoczeniu całej gamy kolorów. Słońce, wznosząc się, maleje, traci czerwień. Nasyca się kolorem złocistym, jaśnieje. W kabinie robi się jasno, aż zaczynają boleć nas oczy, gasimy oświetlenie. Zjawisko wschodu Słońca oczarowuje. Jest niezwykłe i fantastyczne, kojarzy się z narodzinami Nowego. Niezwykłe jest także to, że można je przeżywać aż szesnaście razy w ciągu doby. Wrażenie to wzbogaca uczucie nieważkości i świadomość ogromnej prędkości. Weszliśmy na oświetloną część orbity, a na Ziemi panowała jeszcze głęboka noc. Słońce powoli wznosiło się, oświetlając stopniowo Ziemię. Znikała czerń, szarość bladła, pojawiała się biel chmur i błękit powierzchni planety, rozkoszowaliśmy się niezwykłym, wspaniałym widokiem. Znalazłem się w innym, nieznanym mi wymiarze. Zaczynam wątpić, czy mój mózg zarejestruje mnogość zjawisk, które postrzegam, czy potrafię je zinterpretować i zapamiętać. Pod nami terminator - granica między dniem i nocą, która przesuwa się wraz ze Słońcem. Niebawem Ziemia została całkowicie oświetlona."

Bilety na poszczególne bloki programowe można kupić TUTAJ

Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga