STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Sobota blok południowy "B" - program pokazów 2018-03-12
W sobotę zaczynamy w samo południe, by kolejno wędrować; po Kaukazie, górskim szlakiem poprowadzonym wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, Wołgą "pod prąd" (próbowaliście kiedyś płynąć pod prąd?) i przez mało znane zakątki Bałkanów. Będą to cztery zupełnie różne opowieści.

Beata, Konrad i Mikołaj Tulej "Zakryte piękno – Czeczeni po dwóch stronach Kaukazu"

Czeczeni klękają tylko przed ojczystą ziemią, swoją matką oraz matką, która zrodziła bohatera. Mówią o sobie Nuachczi, co znaczy potomstwo Noego. Ich kultura sięga korzeniami czasów pierwszych cywilizacji na Bliskim Wschodzie. Dziś dla świata zachodniego Czeczeni to fanatyczni bojownicy muzułmańscy i międzynarodowi terroryści. W powszechnej opinii odpowiedzialni za atak na moskiewski teatr na Dubrowce, atak terrorystyczny na szkołę w Biesłanie czy też krwawe walki w Abchazji, Osetii Południowej oraz obecnie w Syrii. To lud, który przeżył wieloletnie wojny z caratem, stalinowskie wysiedlenie do Azji Centralnej, a także dwie wojny z Rosją. Zawsze dumni, zawsze waleczni, ceniący wolność jak wilki.Rodzina podróżników, autorzy strony Piąty Kierunek http://www.5kierunek.pl – Beata Rudnik-Tulej, Konrad Tulej, Mikołaj Tulej odpowiedzą o ludziach spotkanych w górach Czeczeni. Będzie o dzikości natury, o Kistach i uchodźcach w Wąwozie Pankisi (Wąwozie Ludojadów), o historii i kamiennych wieżach - o „zakrytym” pięknie Kaukazu. Ich prezentacja to pokłosie wędrówek w latach 2013-2017 - pieszo i autostopem.Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński "Pacific Crest Trail"

Pacific Crest National Scenic Trail, w skrócie Pacific Crest Trail, to jeden z najdłuższych szlaków trekkingowych w Stanach Zjednoczonych, należący do tzw. „Potrójnej Korony”, czyli trzech najdłuższych szlaków na terenie USA. Pozostałe to Appalachian Trail (3 500 km) i Continental Divide Trail (ok. 5000 km). Szlak został wytyczony w 1968 roku, ale jego budowa została zakończona dopiero 25 lat później. Co roku wyzwanie przejścia trasy podejmuje ok. 300 śmiałków, ale tylko połowa z nich staje na mecie. Według statystyk organizacji Pacific Crest Trail Association do tej pory szlak ukończyły 4772 osoby.

Długość (przybliżona) szlaku: 4 265 km (2 650 mil)
Suma wzniesień: prawie 100 000 metrów (315 000 stóp)
Czas przejścia – ok. 5 miesięcy, rekord czasu przejścia PCT należy do Josepha McConaughy, który w 2014 roku przebiegł trasę w czasie 53 dni, 6 godzin i 37 minutPacific Crest Trail przebiega zachodnim wybrzeżem USA z Meksyku do Kanady przez trzy amerykańskie stany: Kalifornia, Oregon i Waszyngton. Trasa wiedzie przez pustynię Kolorado, siedem parków narodowych, w tym m.in.: Jeziora Kraterowego, Yosemite, Kings Canyon i Mount Rainier i kilka pasm górskich, m.in. góry Sierra Nevada, Góry Kaskadowe.

Szlak zyskał rozgłos dzięki autobiograficznej książce Cheryl Strayed pod tytułem „Wild” („Dzika droga. Jak odnalazłam siebie”) , a także jej późniejszej ekranizacji z Reese Witherspoon w roli głównej.

W 2016 r., liczący 4265 km szlak Pacific Crest Trail pokonali Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński. Panowie do wyprawy przygotowywali się pięć miesięcy. Wędrówkę rozpoczęli 9 maja 2016 roku w miejscowości Campo w Kalifornii, tuż przy granicy z Meksykiem, zakończyli 18 października 2016 roku w Parku Manning w Kanadzie. Trasę pokonali w 163 dni. Prawdopodobnie są pierwszymi Polakami, którzy przeszli Pacific Crest Trail – przynajmniej, jak twierdzą, nie udało im się znaleźć żadnego polsko brzmiącego nazwiska wśród kilku tysięcy osób, które pokonały szlak.

Robert Tomalski "Samotna wyprawa kajakiem pod prąd. Wołga 2017"

Nikt dotąd nie zmierzył się w ten sposób z morderczą, rosyjską rzeką Wołgą. Robert Tomalski z Lesiowa koło Radomia, dokonał rzeczy niebywałej. Ponad 3,6 tysiąca kilometrów przez 53 dni wiosłował pod prąd.

Pan Robert ma 47 lat Zdrowia i kondycji mógłby mu pozazdrościć niejeden młodzieniec. Sport towarzyszy mu niemal od zawsze. Lubi stawiać sobie wysoko poprzeczkę. Wraz z żoną kiedyś biegał. Maratony, potem ultramaratony, odcinki nawet stu kilometrowe. Postanowił kajakiem przepłynąć pod prąd Wisłę od ujścia do źródeł. Udało się, ale ten wyczyn przed nim już ktoś dokonał. Dlatego w 2017 roku Tomalski postawił na Wołgę.- Przestrzegali mnie, że to długa i zdradliwa rzeka. Mówiono, że Rosja to kraj cudów i zdrowy stamtąd nie wrócę . Szybko się okazało, że to nieprawda. Szczerze mówiąc i przykro mi to nawet mówić, to w Polsce płynąć po Wiśle miałem większe obawy niż w Rosji. Bałem się, że u nas ukradną mi kajak, albo sprzęt. Bo w Rosji ludzie byli dla mnie przesympatyczni i wspaniali. Bardzo gościnni i pomocni. Czasem do sklepu samochodem, za darmo zupełnie podwozili - opowiada Tomalski.

Średnio dziennie pokonywał 75 kilometrów. Bywały dni, że płynął do 130 kilometrów, Najgorzej wspomina 11 dni podczas których (bezskutecznie) walczył z uciążliwymi owadami - meszkami. Pan Robert (jak widać) nie zaopatrzył się w preparat Mugga :-)

Olka Zagórska-Chabros "Bałkany Niesamowite"

Bałkany z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów. I choć większość z nich decyduje się spędzić urlop na wybrzeżu, to przybywa też osób, które poszukują mniej znanych, nietuzinkowych lub niesamowitych miejsc, które niekoniecznie znajdują się nad morzem.
Ola i Marek odwiedzają Bałkany regularnie od 2012 roku, lecz każde z nich swoją przygodę z tym regionem zaczęło dużo wcześniej. Podczas każdej, kolejnej wizyty na Półwyspie Bałkańskim odkrywali miejsca, które po prostu ich zachwycały, zaskakiwały i sprawiały, że nie mogli o nich zapomnieć. W trakcie prezentacji zabiorą nas do pięciu krajów: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa i Macedonii. Wspólnie udamy się do najwyżej położonej wsi w Bośni i Hercegowinie; przekonamy się, skąd w Kosowie najlepiej podziwiać zachód słońca; odwiedzimy mało znane góry Sinjajevina w Czarnogórze. Pokażemy, że Bałkany to niesamowicie różnorodny region.O prelegentach: Olka Zagórska-Chabros (ruda) i Marek Chabros. Ona: pisze, dużo mówi, robi zdjęcia i stara się wszystkich dookoła zarażać bałkańską pasją. On: mówi nieco mniej, za to na Bałkany patrzy z perspektywy filmowej i zdjęciowej. Od ponad 4 lat dzielą się swoimi podróżniczymi doświadczeniami i wspomnieniami na blogu Bałkany według Rudej (www.balkanyrudej.pl)

Bilety na poszczególne bloki programowe można kupić TUTAJ

Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga