STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Program Bonawentury. Dzień pierwszy - piątek 2018-03-11
Trzy i powiedzmy od razu "trzy mocne" pokazy na rozpoczęcie Bonawentury. Odnotujmy też zmianę; Krzysztof Starnawski nie będzie w stanie wrócić w marcu do Polski z Meksyku, gdzie aktualnie przebywa, za to pojawi się u nas Kuba Rybicki (mamy nadzieję, że dotrze na czas z ... Jordanii). Tak to już jest z "czynnymi podróżnikami" :-)
Zaczynamy punktualnie o 18.00!

gość specjalny Piotr Strzeżysz "Podróżowanie to szukanie baśni. Z Patagonii na Alaskę"Przywilej rozpoczęcia 8 Bonawentury przypadnie w udziale Piotrowi Strzeżyszowi, który opowie o swojej wyprawie rowerem z Patagonii na Alaskę. Nie zabraknie imponujących zdjęć oraz filmu z wyprawy. Można uznać, że będzie to dalszy ciąg rozpoczętej kiedyś opowieści o niezwykłej, a przerwanej przez wypadek (złamane kolano) wyprawie z Alaski do Patagonii.

Piotr Strzeżysz – podróżnik, fotograf, wydał cztery książki podróżnicze. Uczestnik i laureat wielu festiwali podróżniczych, m.in. Kolos w kategorii Podróże za 2014 r oraz nagrody publiczności na festiwalu Bonawentura w tym samym roku. Autor strony www.onthebike.pl.

Odkąd pamięta poznaje świat podróżując na dwóch kółkach. Był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Zazwyczaj jeździ w miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Gdyby sam mógł wybrać swoją postać, zostałby ptakiem.

- Czasem wystarczy spojrzeć inaczej – mówi Piotr Strzeżysz. – Nawet, jeśli wydawałoby się, że widać jakby mniej. Szerzej otworzyć oczy. A może w ogóle je zamknąć. I wyruszyć w drogę pełną magii i duchów. Rozpocząć wędrówkę, która od zawsze wije się niezmiennie gdzieś pośród chmur, w nieokreślonym miejscu i czasie. Wybrać się w podróż, by w końcu samemu stać się drogą – drogą pełną marzeń, tęsknot i snów. Podróżowanie to poszukiwanie baśni – dodaje globtroter.


Jakub Rybicki " Grenlandia Rowerem"

To będzie opowieść o wyprawie rowerowej przez Grenlandię. Jakub Rybicki i Paweł Wicher jako pierwsi Polacy pedałowali zimą przez góry, jeziora i fiordy największej wyspy świata, walcząc ze śniegiem, wiatrem, mrozem i globalnym ociepleniem. Podróżnicy pokonali około 500 kilometrów, większość w kompletnie dzikim terenie. To była kolejna, po pokonaniu zamarzniętego Bajkału, ekstremalna zimowa podróż rowerowa Kuby i Pawła.Sposobów na podróżowanie rowerem po największej wyspie świata jest parę. Można próbować trawersu, jadąc po lądolodzie, można też jechać zamarzniętym wybrzeżem, co było ich pierwotnym planem. Niestety, pokrzyżowało go globalne ocieplenie, fundując Grenlandczykom najcieplejszą zimę w historii obserwacji. Dlatego zdecydowali się na trzeci wariant – przeprawę przez góry, jeziora i fiordy środkowej części zachodniego wybrzeża szlakiem Arctic Circle Trail.Off-road po zaśnieżonych górach to nie to samo co jazda po lodzie. O ile na Bajkale wystarczyły nam zwykłe, stare rowery górskie z kolcowanymi oponami, o tyle na Grenlandii byłyby one równie użyteczne jak płaszcz przeciwdeszczowy na Saharze. Zdecydowali się zatem przetestować tak modne ostatnio fatbajki, czyli rowery z oponami grubości min. 4 cale. Dopóki warstwa śniegu nie przekracza kilkunastu centymetrów, nasze jednoślady sunęły niczym małe traktory, wolno, lecz konsekwentnie pokonując kolejne kilometry...
gość specjalny Marcin Kydryński "Moje fascynacje; Afryka, Lizbona"

Na zakończenie pierwszego dnia "wisienka na torcie", spotkanie z gościem specjalnym Marcinem Kydryńskim zatytułowane roboczo: "Moje fascynacje; Afryka, Lizbona". Marcin Kydryński to znany dziennikarz muzyczny, kompozytor, autor tekstów, producent, ale także podróżnik i fotograf.Od kilkunastu lat prowadzi w III Programie Polskiego Radia audycję "Siesta" poświęconą muzyce świata, jazzowi oraz co ciekawszym utworom muzyki klasycznej. Współpracuje na co dzień z wybitną piosenkarką jazzową Anną Marią Jopek (która jest jego żoną) pisząc teksty do jej piosenek, współorganizując jej koncerty i będąc producentem jej płyt. Jest dyrektorem artystycznym festiwali z cyklu Siesta Festival. Sam również jest utalentowany muzycznie: gra na gitarze, klarnecie, saksofonie tenorowym i innych instrumentach, ale rzadko kiedy publicznie.

Marcin Kydryński jest autorem dwóch książek, które są pretekstem do spotkania podczas Bonawentury; "Biel. Notatki z Afryki" oraz "Lizbona. Muzyka moich ulic".
Autor opowie o swych przemyśleniach po licznych, odbywanych od 25 lat podróżach do Afryki, pokazując ten nieujarzmiony, dziki i nieustannie się zmieniający kontynent. "Biel" jest książką dosyć intymna, odbiegająca od innych napisanych na temat Afryki. Tytuł - krótki i łatwy do przeczytania w każdym języku, jest też negatywem tytułu najważniejszej dla niego książki o kontynencie, zatytułowanej „Heban” Ryszarda Kapuścińskiego.

Książka poświęcona Lizbonie powstała z miłości autora do jednego z najpiękniejszych miast świata i jego przebogatej muzyki. To podwójny portret. Obraz miasta na krawędzi Europy i muzyków, którzy każdego dnia nadają mu ton. Marcin Kydryński nie tylko regularnie prezentuje muzykę portugalską w swojej coniedzielnej "Sjeście". Jest także kawalerem orderu do przyznanego przez prezydenta Portugalii.


Bilety na poszczególne bloki programowe można kupić TUTAJ

Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga