STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Hic Sunt Leones - na nartach z najwyższych gór świata 2016-03-01
Andrzej Bargiel - Pierwszy Polak, który wspiął się na i zjechał na nartach z ośmiotysięcznika. Doświadczony skialpinista. To trzykrotny mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim oraz trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Andrzej jest zdobywcą wielu ekstremalnych europejskich szczytów. Na swoim koncie ma rekord świata w biegu na Elbrus. Twórca projektu "Hic Sunt Leones"*, który zakłada zjazd na nartach z wierzchołków himalajskich ośmiotysięczników. Do tej pory zjechał z wierzchołów Shishapangmy, Manaslu i Broad Peaka.

Andrzej Bargiel o sobie: "Do wszystkich swoich osiągnięć dochodziłem ciężką pracą – zaczynałem od drobnych celów, a chciałbym osiągnąć mistrzostwo w tej dziedzinie sportu. ... Kiedyś te marzenia wydawały mi się bardzo odległe i prawie niemożliwe do realizacji. Dziś wiem, ze jestem w stanie ścigać się z najlepszymi, bić wszystkie możliwe rekordy, zdobywać najwyższe szczyty. Zacząłem od Elbrusa, a chciałbym skończyć w Himalajach – zjechać na nartach z wszystkich szczytów korony ziemi. Skialpinizm to sport, który idealnie nadaje się na warunki w Polsce. Ponieważ zawiera wszystkie walory turystyki górskiej i daje możliwości zjeżdżania z miejsc, które dla zwykłego piechura górskiego są niemożliwe do osiągnięcia zimą. Jest bardzo ekologiczny - nie wymaga wyciągów i całej infrastruktury narciarskiej, daje szczyptę adrenaliny przy zjazdach po świeżym puchu. Bardzo chce się przyczynić do zainteresowania tym sportem większej ilości ludzi. Tymczasem uczę swoich przyjaciół i zaraziłem najmłodszego brata – który właśnie zaczął trenować profesjonalnie skialpnizm, idąc tym samym w ślady swoich braci. Można powiedzieć, ze stał się to nasz rodzinny sport".

*"Hic Sunt Leones" - (łac., dosł. "tu są lwy") sentencja łacińska służąca do oznaczania obszarów nieodkrytych, krajów nieznanych. Hic Sunt Leones to pięcioletni, niepowtarzalny projekt narciarski, którego pomysłodawcą jest sam Andrzej Bargiel. Zainspirowany swoimi doświadczeniami, postanowił odczarować stereotyp himalaisty-męczennika i wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie w samodzielnym organizowaniu wypraw. Projekt ma na celu zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi oraz udowodnienie, że narciarstwo możliwe jest nawet na dachu świata. Wydarzeniem inicjującym pięcioletnią ideę była "Shishapangma Ski Challenge 2013", pierwsza polska narciarska wyprawa w Himalaje, której celem było zdobycie w jak najkrótszym czasie szczytu Shishapangmy (8013 m. n. p. m.) oraz zjazd na nartach z samego wierzchołka góry.

Bilety na festiwal kupisz TUTAJSkomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga