STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Robinson wśród dzikich Oceanii. Najpiękniejsza przygoda życia 2016-02-19
Bardzo trudno w tak zwanym egzotycznym świecie znaleźć ludzi nieskażonych cywilizacją zachodnią. Jurek szukał ich długo, aż wreszcie znalazł na kilku wyspach Oceanii. Ludzie pierwotni, którzy znają białych ludzi, ale mimo wszystko postanowili być wierni stylowi życia ich ojców i dziadów. Mieszkają głęboko w dżungli, chodzą niemal nago, ale z ich strony doświadczył bardzo dużo dobroci. W rozmowach z nimi uświadamiał im, jak ważne jest, żeby nie porzucali dawnych wierzeń, tradycji i legend. By nie stawali się, tak jak inni ich rodacy – żałosnymi naśladowcami kultury zachodniej. Oni zaś w zamyśleniu mówili mu: „You are a very special white man”, bo inni biali ludzie najczęściej przychodzą do nich po to, by koniecznie ich nawracać na chrześcijaństwo.Wśród wielu plemion Buszmenów, które Jurek odwiedził na różnych wyspach Oceanii, Jest jednak jedna wyjątkowa, na wyspie Tanna, najbliższa jego sercu. Dlaczego? Jurek tłumaczy: "Co prawda ludzie są tu analfabetami, chodzą prawie nago, żyją w epoce neolitu, a mimo to już 6 lat temu uznali go za członka ich społeczności. Między innymi dlatego, że nie byłem jak biały człowiek: Jadłem tylko ich jedzenie i ubierałem się tylko tak jak oni.
Na Oceanii jest wiele pocztówkowych zatok z palmami kokosowymi i pięknie jest w takiej zatoce spędzić popołudnie. Ale w tym tropikalnym raju - najwspanialszym skarbem są zawsze ludzie. Ciągle do nich wracam."

Jerzy Grębosz. Zafascynowany życiem wyspiarskim Oceanii znany podróżnik i fizyk, autor bestsellerowej książki dot. programowania komputerowego „Symfonia C++” - dr hab. JERZY GRĘBOSZ, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.Bilety na festiwal kupisz TUTAJ

Skomentuj ten artykułSuper jest tylko jedno ale... filozof71@gmail.com 2017-10-11 18:10:13
Ci ludzie kiedyś byli ludożercami i bardzo agresywnie reagowali na białych, którym się tle udało osiągnąć,że już nie jedzą ludzi. Wyspa należy do kondominium (musiałem sprawdzić co to oznacza) brytyjsko-francuskiego i poństewko, do którego należy, posiada władcę na uchodźctwie, więc kto wie co będzie jak odzyskają niepodległość ... :-) A ogólnie to zazdroszczę i czasu i pieniędzy i odwagi i pomysłu, czyli wszystkiego :-)


tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga