STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
I Ty możesz zostać uczestnikiem Mt. Elias Extreme Expedition! 2015-02-11
Góra Świętego Eliasza to góra symbol, która była celem niejednej extremalnej wyprawy.

Mount Saint Elias (5489 m n.p.m.) – to wybitny, drugi co do wysokości szczyt w Stanach Zjednoczonych oraz czwarty w Ameryce Północnej. Leży w paśmie Gór Świętego Eliasza , na granicy amerykańskiego stanu Alaska oraz kanadyjskiego Jukonu. Na stokach Góry Świętego Eliasza występuje wiele lodowców, wśród których znajduje się słynny Lodowiec Malaspina. Góra ma charakterystyczną sylwetkę i w związku z lokalizacją w niedalekiej odległości od wybrzeża Pacyfiku oferuje jedne z najwyższych na świece przewyższeń. Góra jest mekką wspinaczy, oferuje trudności zbliżone do himalajskich.Mają swoja Górę Świętego Eliasza w Ameryce, mamy i my w Beskidzie Sądeckim, gdzie występuje pod swojską nazwą Eliaszówka (slo. Eliašovka ). Nasz Mt. Elias ma 1023 m wysokości i tak naprawdę należy do Gór Lubowelskich (Ľubovnianska vrchovina), choć turyści zaliczają go do Beskidu Sądeckiego. Dawniej stoki Eliaszówki były niemal bezleśne i trawiaste. Służyły jako pastwiska i oferowały piękne widoki. Mimo, że dawne polany zarosły lasem, wciąż możemy podziwiać wspaniałe panoramy, dzięki wybudowanej niedawno wieży widokowej na szczycie góry.Organizatorzy Festiwalu Bonawentura z myślą o zacieśnianiu relacji miedzy sympatykami Festiwalu podczas 5. Jubileuszowej edycji oferują uczestnictwo w przedsięwzięciu pod nazwą "Mt. Elias Extreme Expedition" .

Dlaczego Extreme? Bo na śmiałków czekają typowe górskie żywioły "Snow, Ice, Mud" (and Blood). Dla zwielokrotnienia "extremalnej" już extremalności nasza wyspkogórska wyprawa wyruszy w nocy (bezpośrednio po sobotnich pokazach). Pod Kino Sokół (gdzie odbywają sie festiwalowe pokazy) zostanie podstawiony wyprawowy autobus, który zawiezie uczestników do Kosarzysk. Stamtąd "z buta" dotrzemy do bazy "HasMontains Hut" (pol. Chata Magory) www.chatkamagory.pl
, co powinno nastąpić około północy, lub tuż "po". HasMountain Hut (HMH) oferuje warunki porównywalne do klasycznych baz wysokogórskich czyli prycze w zbiorowych salach (ok. 36 miejsc). HMH będzie naszym domem w ostatnią noc przed atakiem szczytowym, który powinien nastąpić w niedzielę rankiem (wejście północną ścianą). Skład ataku szczytowego zostanie skompletowany na miejscu. Decydować będzie przede wszystkim tzw. "dyspozycja dnia".


UWAGA! Uczestnicy oprócz wpłacenia wpisowego muszą posiadać ubiór górski (buty !) i śpiwór. Pakiet wyprawowy obejmujący transport Sokół Stary Sącz - Kosarzyska (i z powrotem, powrót w nd. ok godz 14.00) oraz nocleg kosztuje 30 zł/os. Posiłki w Chacie Magóry płatne są indywidualnie na miejscu. Udział w Mt. Elias Extreme Expedition potwierdziło już kilkoro z naszych znakomitych prelegentów!

Szczegółowa mapa z serwisu hiking.sk TUTAJ

Więcej fotografii Eliaszówki i widoków z Eliaszówki wykonane przez M. Rolę

Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga