STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
URNA - gwiazda sceny etno. Szelest wiatru i trzepot skrzydeł motyla z mongolskich stepów. 2014-03-13
„Jej głos przypomina mi szelest wiatru, zimną śmiałość kamieni i palący żar słońca; jednocześnie plusk wodospadu i delikatny trzepot skrzydeł motyla. Gdy go usłyszysz, zrozumiesz dlaczego mówi się, że jej głos jest jak wielka orkiestra.” – napisał jeden z zachodnich krytyków, gdy usłyszał Urna Chahar-Tugchi po raz pierwszy.

Sama Urna o swojej muzyce mówi: "Interpretuję moje piosenki ze wszystkich moich sił, z różnorodnością doświadczeń życiowych, dlatego czuję się, jak odrodzona, po każdym swoim występie."Urna Chahar-Tugchi urodziła się w rodzinie hodowców z mongolskich stepów. Dziś jest uważana za jedną z najwybitniejszych wokalistek Azji. Urna pielęgnuje w swej muzyce tradycję i ducha swej ojczyzny, które przekazuje publiczności podczas występów na całym świecie.

Talent muzyczny i techniki rozwinęła podczas nauki gry na cymbałach „yangqin”. Po studiach, w wieku osiemnastu lat postanowiła opuścić Mongolię i studiować w Konserwatorium Muzycznym w Szanghaju. Dzięki temu życie i kariera Urny uległa zmianie. Zdecydowała się na karierę wokalną, pozostawiając cymbały i koncentrując się na zadziwiającej mnogości barw swojego głosu, który ma zakres aż czterech oktaw. Obdarzona niezwykłym głosem Urna posiada także autentyczną zdolność komunikowania się z publicznością poprzez swoją muzykę - swoim dynamicznym, strzelistym głosem przekracza wszelkie bariery językowe i kulturowe.Większość pieśni Urny przywołuje ogromne stepy Mongolii i mówi o mongolskich sposobach życia. Będąc zakorzeniona w tradycyjnej muzyce swej ojczyzny, Urna wciąż podąża ze swoją muzyką w nowych kierunkach, poza konwencją. Ostatnio coraz śmielej wkracza w improwizacje, do czego została zainspirowana podczas licznych spotkań z innymi kulturami i muzykami (a występowała m.in. : z węgierskim skrzypkiem Zoltan’em Lantos’em, zespołem Kroke , Ramesh’em Shotham z Indii, Burintegus (Zhang Quansheng) z Mongolii Wewnętrznej – muzykiem grającym na tradycyjnym mongolskim morin huur, chińskim solistą sheng - Wu Wei, Muhammad’em Reza Mortazawi, Saam Schlamminger z Azji Centralnej i wieloma innymi).

Od 10 lat Urna zapraszała Jerzego Bawoła , akordeonistę zespołu Kroke, na koncerty w Azji i Europie z jej wielonarodowym projektem URNA& Friends. Wystąpili m.in w Warszawie na Festiwalu Polskiego Radia NOWA TRADYCJA.Urna i artyści z Kroke spotykali się także wielokroć na różnych festiwalach. Powoli dojrzewała idea aby połączyć ich - jakże różne - światy muzyczne. Na zaproszenie Urny, latem 2011 r. Jerzy Bawoł i Tomasz Kukurba z Kroke wystąpili na Festiwalu w Taj Pei na Tajwani . Z całym składem Kroke Urna nagrała trzy swoje kompozycje, które znalazły się w albumie URNA Portrait - Heavetly Bird, wydanym w 2012 r. przez Network Medien i razem zorganizowani europejskie tournée.

Fragmentów wspólnych nagrań Urny i Kroke można posłuchać TUTAJ

Koncert Urny z akompaniamentem J.Bowoła (Kroke), 30 Marca 2014, godz 18.00, Kino Sokół, 33-340 Stary Sącz, ul. Batorego 23. Koncert w ramach Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura.org, bilety od 13 (sic !) zł dzięki dofinansowaniu

Bilet na koncert Urny w tej cenie możesz kupić TUTAJ

Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga