STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Sobota, maraton podróżniczy dla twardzieli (ponad 10 godzin) 2014-03-11
W sobotę zaplanowaliśmy istny maraton. Od południa do późnych godzin wieczornych siedem pokazów i dwa świetne dokumenty. Odwiedzimy m.in. Gruzję, Kamczatkę, Saharę Zachodnią (jest taki kraj), Nową Zelandię, Wenezuelę. Przejedziemy Afrykę na rowerze w poprzek i przebiegniemy przez cały świat !!!
Sobota, 29 marca 2014, godz. 12.00 – 22.45

12.00-13.30 film „Kumare, Guru dla każdego”, reż. Vikram Gandhi, USA 2011, 84 min
13.45-14.30 Antoś, Karina i Marcin Stencel "Kaukaz z Antoszką-Kartoszką"
14.45-15.30 Kamila Kielar "Me, bikeself & Kamczatka"
15.45-16.30 Bartek Sabela "Moja Pustynia Murem Podzielona"
16.55-18.35 film „Antarktyczna podróż Ernesta Shackletona”, reż. George Butler, UK/Niemcy 2000, 97 min
18.50-19.25 Katarzyna Żarnowska, Jarosław Sępek "Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia"
19.40-20.25 Piotr Kuryło „Przebiec świat dla pokoju”
20.40-21.25 Marek Arcimowicz „Wejście na dziewicze Tramen Tepui”
21.45-22.45 gość specjalny Maciej Czapliński „Afryka w poprzek”


Opisy:

„KUMARE, GURU DLA KAŻDEGO”, reż. Vikram Gandhi, USA 2011, 84 min

) Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Film jest zabawnym zapisem tego szczególnego eksperymentu. Niezwykle szczerym i wnikliwym spojrzeniem na temat relacji człowieka i wiary. Gandhi zdecydował się na ten krok wierząc, że w ten sposób uda się dociec, skąd w człowieku bierze się tak silna potrzeba duchowości. Ukrywając prawdziwą tożsamość pod postacią Kumaré, Gandhi ukazał jednak coś znacznie poważniejszego. Zobrazował, jak bardzo zagubiony jest dzisiejszy człowiek i jak silna jest w nim potrzeba transcendencji, nadziei i wiary.

W trakcie eksperymentu Kumaré zbudował wspólnotę ludzi, głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Jego poglądy okazały się na tyle skuteczne, że do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie, zarówno młodzi, jak i starzy, bez względu na płeć, zawód i zainteresowania.


ANTOŚ, KARINA I MARCIN STENCEL "KAUKAZ Z ANTOSZKĄ-KARTOSZKĄ"Stabilizacja im nie wychodzi. Gdy wzięli ślub, to zamiast pojechać na 2 tygodnie do Egiptu, wrócić, włożyć ciepłe kapcie i na resztę życia zalec przed telewizorem, wyjechali na rok do Ameryki Południowej. Gdy w grudniu 2012 roku urodził się Antoś, to zamiast na kolejne 5 lat zamknąć się w domu, pół roku później zabrali go na pierwszą zagraniczną wycieczkę na Kaukaz. Przez 6 tygodni odwiedzili m.in. Agdam, miasto-widmo w Górskim Karabachu, w Gruzji zwiedzali słynne skalne miasta, a w Armenii podziwiali fantastycznie położone monastery. Marcin zaliczył także mały skok w bok i wszedł na pięciotysięcznik Kazbek. O tych, i wielu innych historiach usłyszycie w trakcie rodzinnej prelekcji Stencelów na Bonawenturze!


KAMILA KIELAR "ME, BIKESELF & KAMCZATKA"Wyprawa, o której opowie Kamila Kielar, polegała na samotnym przebyciu Kamczatki na rowerze oraz roweroautostopem. Przez miesiąc wyprawy łowiła z rybakami nad Morzem Ochockim, wjechała rowerem do base campu pod wulkanem, stała się częścią społeczności Ewenków, nawet prawie wyszła za kamczackiego myśliwego. Dotarła do samego krańca półwyspu, jadła oczy ryby, i to, co znalazła w lesie. Weszła do wnętrza czynnego wulkanu, fotografowała cmentarzysko bezimiennych statków i zamieszkała w letniej rezydencji mafijnej.


BARTEK SABELA "MOJA PUSTYNIA MUREM PODZIELONA"

Bartek Sabela nie boi się poruszać trudnych tematów. Gdy spytał kiedyś znajomego Marokańczyka o pokaźny obszar zaznaczony przerywaną kreską usłyszał „Jak o co? Maroko!” Okazało się, że jednak niezupełnie.
Sahara Zachodnia mogłaby być Szwajcarią Afryki, gdyż dysponuje wieloma bogactwami, ma niewielu mieszkańców, jest też najlepiej wykształconym narodem afrykańskim: ma najniższy poziom analfabetyzmu i najwyższy odsetek ludzi z wyższym wykształceniem. Tymczasem Saharyjczycy żyją na polu minowym. Maroko zbudowało największa na świecie fortyfikację wojskową. Mur, który dzieli Saharę Zachodnią, ma 2700 km. I jest chroniony największym polem minowym na świecie. To najbardziej zaminowanym obszarem świata.


„ANTARKTYCZNA PODRÓŻ ERNESTA SHACKLETONA”, reż. George Butler, UK/Niemcy 2000, 97 min.

Film opowiada o legendarnej, wyprawie sprzed równo 100 lat, która na trwale przeszła do historii.

)


Wrzesień, 1914. Ernest Shackleton z ekipą 22 śmiałków rusza na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Wedella śladem ludzkich stóp. Po 6 tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec Endurance zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy. Dryfująca, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy. Shackleton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Południowej Georgii wpierw pieszo, następnie w szalupie ratunkowej.
„Gdy zobaczycie ten film nie będziecie mogli uwierzyć, że nikt na tej wyprawie nie zginął…”


KATARZYNA ŻARNOWSKA, JAROSŁAW SEPEK "KIWI. ZUPEŁNIE NOWA ZELANDIA"Jarek i Kasia opowiedzą o ludziach z drugiej strony świata, którzy sami na siebie mówią Kiwi, na cześć dziwnego ptaka nielota, żyjącego tylko na tych odległych wyspach. W tej historii będzie słowo, zdjęcia i filmy. To ich unikalny sposób opowiadania o świecie. Dzięki temu jeszcze lepiej poznamy Nowozelandczyków i ich pasje, dowiemy się kim są, czym się zajmują, jak żyją i co myślą. Razem odwiedzimy zawodowych postrzygaczy owiec, poobijanych rugbystów i szalonych surferów. Posłuchamy jodłujących farmerów, młodych muzyków i śmiałych pilotów. Swoje prace pokażą nam jubilerzy „Władcy Pierścieni” i autorzy komiksu o Kiwimanie. Wystąpimy w lokalnym maoryskim radiu, zachwycimy się wspaniałą naturą i przeżyjemy trzęsienie ziemi… Zapnijcie pasy, czytajcie, oglądajcie i słuchajcie. Ruszamy na antypody!


PIOTR KURYŁO „PRZEBIEC ŚWIAT – DLA POKOJU”Znacie Forresta Gumpa? To poznajcie Piotra Kuryłę, który jako pierwszy człowiek samotnie obiegł kulę ziemską w ciągu 1 roku. Swój wyczyn, za który otrzymał m.in. podróżniczego Kolosa zadedykował światu; w intencji pokoju. W czasie rocznej wyprawy zużył 15 par butów i korzystał z 7 różnych wózków, na których ciągnął swój ekwipunek. Jadł i pił w biegu. Na Bonawenturze opowie nam z czego czerpał siłę, jak pokonał stado kojotów, i trafił do syberyjskiej sauny, a także jaką rolę podczas biegu odgrywała modlitwa. Na Bonawenturę oczywiście … przybiegnie w drodze z rodzinnej wsi Pruska Wielka do Rzymu, na kanonizację Jana Pawła II.

MAREK ARCIMOWICZ „WEJŚCIE NA DZIEWICZE TRAMÉN TEPUI”Pogranicze Wenezueli i Gujany. Z morza zieleni wyrasta góra stołowa o pionowych ścianach i płaskim wierzchołku. Tylko nieliczni zapuszczali się w te rejony, ale nikt nie wszedł na szczyt Tramén Tepui (2726 m n.p.m.). Aż do 14. II 2012 r kiedy Marek Arcimowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho zdobyli go po klasycznej wspinaczce (wcześniej płaskowyż osiągnięto jedynie z powietrza – helikopterem). Działająca w ekstremalnych warunkach pogodowych wyprawa została zwieńczona podwójnym sukcesem, bowiem biolog Izabela Stachowicz, dokonała w jej trakcie odkrycia endemicznych gatunków żab i motyli. A my wysłuchamy relacji z wyprawy i zobaczymy kapitalne zdjęcia dokumentujące jej przebieg.


MACIEJ CZAPLIŃSKI „AFRYKA W POPRZEK”Na Bonawenturze w 2011 roku Czapla zdobył nagrodę publiczności za opowieść o rowerowej wyprawie wzdłuż Afryki. Jak myślicie, dokąd pojechał w kolejną podróż? Oczywiście – do Afryki. Tym razem postanowił przebyć ją rowerem w poprzek. Wraz z Łucją wyruszyli z Dakaru, kierując się na wschód. Cel: Dżibuti. Czas: pół roku. Przez pustynie i przez dżunglę. W upale i chłodzie. Po drodze, wodzie i... pod wodą. Po drodze lepsze i gorsze spotkania z ludźmi i zwierzętami. Czy zachodnia Afryka jest inna niż wschodnia? Czy udało się osiągnąć cel wyprawy? Zapraszamy na opowieść o sześciu miesiącach na Czarnym Lądzie.


Zapraszamy do zakupu biletów na sobotę (tylko 25 zł !) i pozostałe dni też
Kupisz wygodnie TUTAJ

Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga