STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Jakie pokazy zobaczymy podczas 4. Bonawentury ? 2014-01-30
Pokazy, prezentacje, relacje podróżników. Zobacz w jakie regiony świata zawitamy tym razem. I pamiętaj, że to jeszcze nie wszystko!
ŁUCJA MATUSIAK & MACIEJ CZAPLIŃSKI „AFRYKA WSZERZ”Na Bonawenturze w 2011 roku Czapla zdobył nagrodę publiczności za opowieść o rowerowej wyprawie wzdłuż Afryki. Jak myślicie, dokąd pojechał w kolejną podróż? Oczywiście – do Afryki. Tym razem postanowił przebyć ją rowerem w poprzek. Wraz z Łucją wyruszyli z Dakaru, kierując się na wschód. Cel: Dżibuti. Czas: pół roku. Przez pustynie i przez dżunglę. W upale i chłodzie. Po drodze, wodzie i... pod wodą. Po drodze lepsze i gorsze spotkania z ludźmi i zwierzętami. Czy zachodnia Afryka jest inna niż wschodnia? Czy udało się osiągnąć cel wyprawy? Zapraszamy na opowieść o sześciu miesiącach na Czarnym Lądzie.


ANTOŚ, KARINA I MARCIN STENCEL "KAUKAZ Z ANTOSZKĄ-KARTOSZKĄ"Stabilizacja im nie wychodzi. Gdy wzięli ślub, to zamiast pojechać na 2 tygodnie do Egiptu, wrócić, włożyć ciepłe kapcie i na resztę życia zalec przed telewizorem, wyjechali na rok do Ameryki Południowej. Gdy w grudniu 2012 roku urodził się Antoś, to zamiast na kolejne 5 lat zamknąć się w domu, pół roku później zabrali go na pierwszą zagraniczną wycieczkę na Kaukaz. Przez 6 tygodni odwiedzili m.in. Agdam, miasto-widmo w Górskim Karabachu, w Gruzji zwiedzali słynne skalne miasta, a w Armenii podziwiali fantastycznie położone monastery. Marcin zaliczył także mały skok w bok i wszedł na pięciotysięcznik Kazbek. O tych, i wielu innych historiach usłyszycie w trakcie rodzinnej prelekcji Stencelów na Bonawenturze!


MAREK ARCIMOWICZ „WEJŚCIE NA DZIEWICZE TRAMÉN TEPUI”Pogranicze Wenezueli i Gujany. Z morza zieleni wyrasta góra stołowa o pionowych ścianach i płaskim wierzchołku. Tylko nieliczni zapuszczali się w te rejony, ale nikt nie wszedł na szczyt Tramén Tepui (2726 m n.p.m.). Aż do 14. II 2012 r kiedy Marek Arcimowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho zdobyli go po klasycznej wspinaczce (wcześniej płaskowyż osiągnięto jedynie z powietrza – helikopterem). Działająca w ekstremalnych warunkach pogodowych wyprawa została zwieńczona podwójnym sukcesem, bowiem biolog Izabela Stachowicz, dokonała w jej trakcie odkrycia endemicznych gatunków żab i motyli. A my wysłuchamy relacji z wyprawy i zobaczymy kapitalne zdjęcia dokumentujące jej przebieg.


KATARZYNA ŻARNOWSKA, JAROSŁAW SEPEK "KIWI. ZUPEŁNIE NOWA ZELANDIA"Jarek i Kasia opowiedzą o ludziach z drugiej strony świata, którzy sami na siebie mówią Kiwi, na cześć dziwnego ptaka nielota, żyjącego tylko na tych odległych wyspach. W tej historii będzie słowo, zdjęcia i filmy. To ich unikalny sposób opowiadania o świecie. Dzięki temu jeszcze lepiej poznamy Nowozelandczyków i ich pasje, dowiemy się kim są, czym się zajmują, jak żyją i co myślą. Razem odwiedzimy zawodowych postrzygaczy owiec, poobijanych rugbystów i szalonych surferów. Posłuchamy jodłujących farmerów, młodych muzyków i śmiałych pilotów. Swoje prace pokażą nam jubilerzy „Władcy Pierścieni” i autorzy komiksu o Kiwimanie. Wystąpimy w lokalnym maoryskim radiu, zachwycimy się wspaniałą naturą i przeżyjemy trzęsienie ziemi… Zapnijcie pasy, czytajcie, oglądajcie i słuchajcie. Ruszamy na antypody!


WOJCIECH MOLENDOWICZ „CAMINO DE SANTIAGO X 5”Dlaczego ludzie od tysiąca lat zmierzają do Santiago de Compostela? Pielgrzymka? Potrzeba ciszy i przebywania tylko z samym sobą? A może wręcz przeciwnie – chęć rozmowy i poznawania każdego dnia nowych znajomych z różnych stron świata? Wojciech Molendowicz, choć pięciokrotnie przejechał rowerem Camino Santiago, nie odpowie na to pytanie. Wspólnie z nim możemy poszukać odpowiedzi, choć wiadomo, że… nie znajdziemy jej. No więc „dlaczego ludzie tam idą”? Wyrusz, a sam sobie odpowiesz.


ANITA DEMIANOWICZ „ SAMA, W KRAINIE MACHO”Podróże zawsze były jej największym marzeniem i … zew przygody w końcu zwyciężył. Rozstała się z korporacją, kupiła bilet i na 5 miesięcy ruszyła do Ameryki Środkowej. Celem tej wyprawy były nie tylko kraje i miejsca, ale też poznanie siebie samej, przezwyciężenie strachu przed samotnym podróżowaniem i udowodnienie sobie, że stać ją na wiele oraz, że jeśli się tylko czegoś bardzo pragnie, to można to osiągnąć. W swojej opowieści przybliży nam Gwatemalę, Honduras, Salwador i kawałek Meksyku.


JANUSZ MAJER „WSPOMNIENIE O ARTURZE HAJZERZE”

Janusz Majer wspominać będzie swojego przyjaciela i partnera biznesowego, tragicznie zmarłego Artura Hajzera - jednego z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, kierownika programu "Polski Himalazim Zimowy 2010-2015". Artur Hajzer zginął 7 lipca 2013 r na Gasherbrumie I, odpadając od jednej ze ścian Kuluaru Japońskiego. Janusz Majer ( r 1946 ) - alpinista, himalaista i podróżnik, z Arturem Hajzerem założył i prowadził firmę Alpinus działającą w latach 1990-2001 i później firmę Mount (marka HiMountain) produkującą odzież i sprzęt turystyczny. Brał udział w ponad 20 wyprawach wysokogórskich w Himalajach, Hindukuszu i Karakorum (wieloma z nich kierował). Przejął po A. Hajzerze kierownictwo programu „Polski Himalaizm Zimowy”.


KAMILA KIELAR "ME, BIKESELF & KAMCZATKA"Wyprawa, o której opowie Kamila Kielar, polegała na samotnym przebyciu Kamczatki na rowerze oraz roweroautostopem. Przez miesiąc wyprawy łowiła z rybakami nad Morzem Ochockim, wjechała rowerem do base campu pod wulkanem, stała się częścią społeczności Ewenków, nawet prawie wyszła za kamczackiego myśliwego. Dotarła do samego krańca półwyspu, jadła oczy ryby, i to, co znalazła w lesie. Weszła do wnętrza czynnego wulkanu, fotografowała cmentarzysko bezimiennych statków i zamieszkała w letniej rezydencji mafijnej.


PIOTR KURYŁO „PRZEBIEC ŚWIAT – DLA POKOJU”

Znacie Forresta Gumpa? To poznajcie Piotra Kuryłę, który jako pierwszy człowiek samotnie obiegł kulę ziemską w ciągu 1 roku. Swój wyczyn, za który otrzymał m.in. podróżniczego Kolosa zadedykował światu; w intencji pokoju. W czasie rocznej wyprawy zużył 15 par butów i korzystał z 7 różnych wózków, na których ciągnął swój ekwipunek. Jadł i pił w biegu. Na Bonawenturze opowie nam z czego czerpał siłę, jak pokonał stado kojotów, i trafił do syberyjskiej sauny, a także jaką rolę podczas biegu odgrywała modlitwa. Na Bonawenturę oczywiście … przybiegnie w drodze z rodzinnej wsi Pruska Wielka do Rzymu, na kanonizację Jana Pawła II.

Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga