STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Rumunia - w poszukiwaniu inspiracji 2013-03-19
Michał Kruszona ukochał sobie Rumunię gdzie podróżuję regularnie i którą to miłością będzie próbował zarazić słuchaczy. O czym to będzie opowieść? Po trosze o wszystkim, choć opowieść często podąża swoją drogą. Czasem zmierza w stronę obyczajów, czasem historii Polaków na Bukowinie, a czasem nieoczekiwanie zatrzymuje się na rumuńskiej kuchni lub w Delcie Dunaju.

Michał Kruszona o tej fascynacji.
„Od dziecka Rumunia była moją irracjonalną miłością, sam nie wiem z czego to wynikało. Wszystko co dotyczyło tego kraju natychmiast wzbudzało moje zainteresowanie. W miarę jak poznawałem Karpaty zainteresowania rumuńskością stawały się coraz bardziej ugruntowane. Tak, poprzez Tatry, Beskidy, Bieszczady, Gorgany i Czarnohorę, trafiłem wreszcie do Rumunii i w niej pozostałem. Byłem tam ponad trzydzieści razy, sam nie wiem dokładnie ile. Odwzajemniałem miłość, którą Rumuni darzą Polaków. „Nic tak nie boli, jak nieodwzajemniona miłość”, mawiali Rumunii o tym, jak źle postrzegało się ich w Polsce. Postanowiłem zatem zrobić wszystko, aby ten obraz zmienić. Rumunia to kraj moich przyjaciół, kolebka kultury pasterskiej, cygańskich orkiestr. Ojczyzna niedźwiedzi i wilków, ale także demonów i dobrych duchów. Vlad Tepesz i żyjący pięć wieków później Nicolae Ceausescu odcisnęli swe piętno na życiu narodu. Będzie to opowieść nie tylko o nich, także o tych dobrych duchach Rumunii, żywych cmentarzach i zaglądaniu do grobów zmarłych. Postaram się uczynić to w taki sposób, aby dać świadectwo temu wszystkiemu czego nie widać na pierwszy rzut oka, a co gra w rumuńskiej duszy. Taki sam cel przyświecał książkom: „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła”, „Huculszczyzna. Opowieść kabalistyczna” i najnowszej: „Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór”

Michał Kruszona, od urodzenia związany z Szamotułami. W kręgu zainteresowań stawia obszary dialogu pomiędzy kulturami, stąd zainteresowanie kresami, a zwłaszcza wielokulturowością Karpat. Z wykształcenia historyk, muzeolog, absolwent UAM w Poznaniu, ukończył studia podyplomowe w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ w Krakowie. Wcześniej zdobył zawód organizatora pomocy społecznej. Od 2005 roku jest dyrektorem Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, w którym stworzył świetną kolekcje współczesnego malarstwa polskiego malowanego na drewnie. Wcześniej pracował jako nauczyciel historii, sprzedawca samochodów Citroën, dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”, oraz w Domu Pomocy Społecznej dla mężczyzn niepełnosprawnych umysłowo w Chojnie koło Wronek. Publikował między innymi w miesięcznikach: „Zwierciadło” i „W drodze”.Cały program festiwalu znajdziesz tutaj

Bilety/karnety na Bonawenturę kupisz
TUTAJ


tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga