STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
"Batik jawajski" - warsztaty zdobienia tkanin woskiem. Magdalena Kubala i Anna Jaklewicz. 2013-03-19
Pokrywane woskiem, a następnie barwione tkaniny, czyli batik, to najbardziej znane rękodzieło pochodzące z Jawy. Celem warsztatów jest przybliżenie techniki wykonywania batiku oraz uświadomienie uczestniczkom warsztatów roli jaką ogrywa w kulturze tej wyspy, bo trzeba wiedzieć, ze rola tej pięknej tkaniny wykracza daleko poza funkcje dekoracyjne. W roku 2009 indonezyjski batik został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkościBatik – to starożytna technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania można powtarzać wielokrotnie.

Wzory na tkaninie, najczęściej bawełnianej, uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki i tjantingu (przyrządu do malowania na tkaninach). Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier.

Malarstwo woskiem wymaga wielkiej wyobraźni, precyzji i cierpliwości. Technika ta nie uznaje poprawek. Nanoszenie gorącego płynnego wosku na tkaninę oraz wielokrotne kąpiele barwiące, podczas których skorupa wosku pęka, tworząc sieć delikatnych żyłek jak najcieńsza pajęczyna, łączą w sobie celowość zdarzeń i przypadkowość losu. Końcowy efekt może okazać się nieoczekiwanym zwycięstwem, lecz i klęską.Obie Panie prowadzące warsztaty (Magdalenia i Anna) zgłębiały tajniki sztuki batiku w jednym z najważniejszych ośrodków tego rękodzieła, w indonezyjskiej Yogyakarcie.

"Batik jawajski" - warsztaty zdobienia tkanin woskiem odbędą się w dniu 8 kwietnia (poniedziałek) w Starym Sączu w Galerii pod Piątką , Rynek 5. Rozpoczęcie godz. 11.00, zakońzenie ok godz 18.00 z dwugodzinną przerwą technologiczno-obiadową

Osoby chętne do udziału w warsztatach proszone są do zapisywania się drogą mailową biuro@bonawentura.org lub osobiście w Galerii Pod Piątką. Stary Sącz, Rynek 5, tel. 18/446 18 58. Decyduje kolejność zgłoszeń . Liczba miejsc na warsztatach ograniczona do 15.Skomentuj ten artykuł

tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga