STRONA GŁÓWNA
PATRON-TOMEK
PARTNERZY
GALERIA
KUP BILET
KONTAKT
HOME» aktualności
Te filmy pokażemy w kwietniu na Bonawenturze 2013-03-05
Znamy już tytuły filmów, które pokażemy podczas tegorocznej Bonawentury. Podobnie jak w poprzednich latach czeka nas prawdziwy maraton, podczas którego widzowie zobaczą sześć znakomitych dokumentów pokazujących naszą planetę i nasze pasje z różnej, często zaskakującej perspektywy.

PIĄTEK 5 IV godz 17.30
film dok. „Samsara” reż. R. Fricke, USA 2011 102'Słowo 'samsara' w sanskrycie oznacza "nieustannie obracające się koło życia" i to pojęcie staje się punktem wyjścia dla twórców filmu, którzy poszukują złudnego elementu wzajemnych powiązań, obecnego od wieków w ludzkim życiu. Kręcony na przestrzeni pięciu lat w dwudziestu pięciu krajach film przenosi nas do świętych przestrzeni, stref nieszczęścia, obszarów industrialnych i w świat cudów natury. Obywając się bez dialogów i opisów słownych "Samsara" burzy oczekiwania widza wobec tradycyjnego dokumentu, zamiast tego zachęcając nas do własnych interpretacji zainspirowanych obrazami i muzyką, która nasyca pradawne nowoczesnością. Film jest wizualną wędrówką badającą cykle narodzin, śmierci i ponownych narodzin. Mówi reżyser: "Czuję, że moja praca ewoluowała poprzez 'Koyaanisqatsi', 'Chronosa' i 'Barakę'. Zarówno pod względem technicznym, jak i filozoficznym jestem gotów zagłębić się w mój ulubiony temat: związek człowieka z tym, co odwieczne".

SOBOTA 6 IV godz 10.30
film dok. “I belive I can fly” reż. S. Montaz-Rosset, Francja 2012 42'To wspaniała podróż w nieznane. Poza tym film jest pełen naturalnych, pięknych ujęć, prawdziwych dialogów i emocji. Dwóch przyjaciół oswaja granice lotu, swobodnego spadania „highlining”. Ta nieprawdopodobna przygoda to połączenie wspinaczki, lotów i balansowania na rozpiętej linie. Korzystając z posiadanego doświadczenia przekraczają granice niemożliwego i wyznaczają nowe sportowe możliwości highliningu. Podróżujemy z nimi od wąwozu Verdon po wysokościowce Paryża, by w końcu zanurzyć się w bajkowych fiordach norweskich. Czy zaplanowane miesiące treningu powiodą ich do spełnienia marzeń o wolności, wolności latania?

SOBOTA 6 IV godz 17.30
film dok. „Ostatni z wielkich nieznanych” reż. D. Ransom, USA 2012 23'Wielki Kanion jest jednym z ostatnich miejsc, które pozostały do odkrycia na zachodzie USA. John Wesley Powell nazwał go “wielką niewiadomą”, nie miał bowiem pojęcia jakie bystrza, wodospady i kaniony czekały na niego, gdy ruszył na pierwszy spływ rzeką w 1869 roku. Przez kolejne dziesięciolecia Kanion był miejscem, w którym w najlepsze bawili się eksploratorzy. Kajakarze, turyści, przewodnicy, łowcy skamieniałości i kolekcjonerzy górskich szczytów. Jednak mało kto znajdował w sobie siłę, umiejętności i odwagę, by zapuszczać się do tych głęboko ukrytych w skalnej dziczy, tajemniczych, intymnych miejsc rzeźbionych przez płynącą wodę. Wejście do tego świata jest niczym skok w przepaść. By wyjść z niego cało, trzeba wykazać się znajomością technik alpinistycznych, umiejętnościami biwakowania w trudnych warunkach i bezpiecznego podróżowania z dala od wszelkich utartych szlaków.

SOBOTA 6 IV godz 17.55
film dok. „Cold” reż. A. Fogel, USA 2011 19'Film opowiada o pierwszym zimowym wejściu na Gasherbrum II, którego dokonali Simone Moro, Denis Urubko, i Cory Richards. Mimo iż są to znakomici himalaiści, zdobycie tego szczytu było dla nich zadaniem niemal ponad siły. Film nakręcony w formacie RAW pokazuje wydarzenia z gór przeplatane zdjęciami z „nizin”. Mówi o tym, co wszyscy alpiniści muszą zostawić za sobą, kiedy podejmują niebezpieczną wspinaczkę. Ważnym elementem tego wybitnego dzieła jest montaż. Materiał filmowy został nakręcony w niezwykle trudnych warunkach, co sprawia, że powstała historia, która nas bawi, porusza i inspiruje.

Blok 4N NIEDZIELA 7 IV godz 10.30
film dok. „Odkrywając ścieżkę” reż. M. Dion, USA 2012 74'To film, który zabierze widzów na plac zabaw dla odważnych. Dla tych, którzy szukając nowych ścieżek, wędrują przez obsypane śniegiem szczyty Europy, szkockie doliny rozkwitające zielenią, alaskańskie, skaliste plaże i marokańską Saharę. Realizowany na czterech kontynentach z udziałem legend wyścigu kolarskiego Tour Divine, jest ucieczką w świat przygody tak intensywnej, że po projekcji nie pozostanie nam nic innego, jak … wsiąść na rower i odkryć świat za zakrętem.

Blok 5N NIEDZIELA 7 IV godz ok godz 20.45
film dok. „Jiro śni o sushi” reż. D. Gelb, Japonia/USA 2011 73'Jiro śni o sushi to dokumentalna opowieść o 85-letnim restauratorze który od dzieciństwa szkolił się w wysublimowanej sztuce robienia sushi. Razem z głównym bohaterem poznajemy tajniki kuchni najmniejszej japońskiej restauracji, która otrzymała trzy gwiazdki w rankingu Michelina. Tworzenie menu w tokijskiej restauracji Sukiyabashi trwało wiele dziesiątek lat - Śniłem o smakach, miałem głowę pełną pomysłów – mówi Jiro . Sushi jest tam niczym muzyczna improwizacja, każdy kęs jak nuta dopasowana do indywidualnego klienta. Umami, otoro, chutoro, akami – to tylko niektóre z rodzajów sushi tam podawanego . Choć wizyta w lokalu do tanich nie należy (cena po przeliczeniu na polską walutę to ok. 1200 zł), na brak smakoszy Jiro nie narzeka.

Cały program festiwalu znajdziesz tutaj

Skomentuj ten artykułBrak wydrukowanego, szczegółowego opisu imprez. Szarik 2013-04-04 12:04:30
Środa, 4 kwietnia, a Państwo jeszcze nie macie wydrukowanego, szczególowego opisu imprez. Większość widzów wybiera te punkty programu, które są istotne dla niego. Argument - "jest opis w Internecie" świadczy o lekceważeniu widza.


tu będziemy w 2015 roku »
tu byliśmy w 2014 roku »
tu byliśmy w 2013 roku »
tu byliśmy w 2012 roku »
tu byliśmy w 2011 roku »
wejdź do galerii Tomka »

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer
partnerzy »
mugga ERV

  © Bonawentura 2010 Created by PolClick.pl

Liczniki na bloga